Cieknący grzejnik – co należy zrobić?
Kaloryfer, który przecieka to nie lada problem. Jasne, przez pewien czas można poradzić sobie przy pomocy miski lub wiadra, które będzie zbierać wodę. Pozostanie tylko systematyczne opróżnianie takich pojemników. Tylko że na dłuższą metę takie rozwiązanie nie jest korzystne. Należy przyjrzeć się, dlaczego doszło do takiego stanu. Dlaczego grzejnik przecieka? Czas sprawdzić ewentualne możliwości.
Dlaczego kaloryfer przecieka?
Wśród możliwych powodów, które odpowiedzialne są za ten stan, można wymienić:
- zawór – często zawór nie trzyma wody, dlatego woda zaczyna pojawiać się na ziemi. Konieczna będzie wymiana takiego zaworu, która związana będzie m.in. z koniecznością spuszczenia wody z całego grzejnika.
- mokry śrubunek – całkiem możliwe, że śruby znajdujące się na dole są niedokręcone lub się poluzowały. Warto spróbować ich dokręcenia. Przy tej okazji należy jednak sprawdzić, czy uszczelki nie powinny zostać wymienione, ponieważ to one mogą być winne zaistniałej sytuacji.
- przerdzewiałe lub pęknięte żeberka – jedna z najgorszych możliwości, która może sprawić, że koniecznością stanie się wymiana grzejnika na nowy.
Naprawa grzejnika
Zanim ktokolwiek będzie chciał jednak pójść w całkowitą wymianę, powinien ocenić, czy wykonanie naprawy nie okaże się korzystniejsze. Uwaga! Jeżeli ktoś nie miał do czynienia nigdy wcześniej z taką sytuacją, samodzielnie nie powinien się za to zabierać. Pomocny będzie hydraulik, który jest w stanie poradzić sobie z tego typu awariami.
On to będzie w stanie ocenić, czy też naprawa starego grzejnika okaże się opłacalna, czy też nie. Jeżeli tak, to jak najbardziej warto zgodzić się na mniejsze koszty. W innym wypadku, warto jednak poszukać dla siebie nowego grzejnika – oczywiście, przy pomocy dobrego hydraulika, który pomoże dobrać produkty indywidualnie do potrzeb.
Czy warto wymienić grzejnik?
Czy można samodzielnie ocenić, czy kaloryfer nadaje się do wymiany? Oczywiście, że tak. Chyba każdy będzie w stanie sprawdzić, czy też jego grzejnik jest w złym, czy dobrym stanie technicznym. Postępująca korozja jest dowodem na to, że to już czas najwyższy. W szczególności, jeżeli okres zimowy zaczyna zbliżać się wielkimi krokami. Tego typu prace najlepiej wykonywać na wiosnę i lato, aby mieć pewność, że na zimę w domu zagości ciepło, a woda nie będzie kapać już do miski lub grzejnika.
Wymiana grzejnika na nowy powinna zostać dokonana przy pomocy odpowiednich specjalistów, którzy znają się na przeprowadzaniu tego typu prac.